Преди да можете да се насладите на всичко това, трябва да интегрирате субуфера с останалата част от вашата система а как ще свържете субуфера към вашето домашно кино зависи от това дали е активен или пасивен.
Пасивните субуфери се наричат "пасивни", защото трябва да се захранват от външен усилвател, по същия начин като традиционните тонколони.
Трябва да вземете предвид, че тъй като субуферите се нуждаят от повече мощност, за да възпроизвеждат нискочестотните звуци, усилвателят или ресивъра трябва да имат достатъчно мощност, за да поддържат басовите ефекти възпроизвеждани от субуфера, без да натоварват захранването на ресивъра или усилвателя. Мощността зависи от изискванията на субуфера и размера на стаята (и колко баси можете да издържите или колко искате да безпокоите съседите!).
За да се реши проблемът с неадекватната мощност от конкретен ресивър или усилвател, се използват субуфери с вграден усилвател (наричани още активни субуфери). Този тип субуфер е независим. Той разполага с конфигурация от високоговорител/усилвател, при която характеристиките на усилвателя и високоговорителя на субуфера са оптимално съчетани и са поставени в една и съща кутия.
Като странична полза, всичко от което се нуждае активният субуфер е връзка с един кабел от ресивъра за домашно кино или изход от предусилвател/процесор за съраунд звук (наричан още изход от предусилвател за субуфер или изход LFE). В повечето случаи е по-изгодно да закупите активен субуфер вместо пасивен. Ако все пак изберете пасивната опция, изхода на субуфера от ресивъра за домашно кино трябва да се свърже към външен усилвател , като изходите за тонколони на външния усилвател се връзват към пасивния субуфер.
Да ядосваш съседите си е едно - да превърнеш живота им в ад е съвсем друго. Ако живеете в апартамент, субуферът с предно разположен говорител е по-подходящ в буквалния смисъл.
Забележка – тук няма грешен отговор, когато става въпрос за гръмотевичен бас, който можете да почувствате във всяка кост от тялото си. Всичко е въпрос на лични предпочитания, вашето жизнено пространство и вашия бюджет.
А ето и 3 основни съвета как да разположите вашия субуфер:
1.РЕШЕНИЕ ЗА ОКАБЕЛЯВАНЕ:
Ако субуферът ви изисква свързване с кабел изберете място на което е възможно скриването на проводниците, тъй-като могат да създадат опасност от спъване или да бъдат увредени при често преминаване върху тях.
2.ЪГЛИ И СТЕНИ:
Поставен в ъгъла на стаята субуфера може да увеличи звуковата си мощност. Поставете го в ъгъла на помещението и преценете как звучи, ако не звучи добре сменете позицията съобразено с точка 1. Въпреки това в зависимост от вашето подово пространство, позицията в ъгъла на помещението може да се окаже неподходяща ако е твърде далеч от зоната за слушане. Освен това непосредствената близост на суба до стена може да причини груб и неприятен звук. Ако пък субуфера ви е портов дизайн/с отвор за изходящ въздух "фазоинвертор"/ разположен от задната страна, ще бъде наложително да бъде с отстояние от стената два пъти от диаметъра на порта( от 15 до 30 см.).
3. ОТКРИЙТЕ ПЕРФЕКТНОТО МЯСТО/МЕТОД:
Страхотното на субуфера (особено на безжичния)е, че може да бъде разположен на почти всяко място във вашето помещение. Няма формула за намиране на най-доброто място! И това е наистина вашето лично предпочитание. За да позиционирате субуфера на добро място, свържете го и пуснете музика или филм с много и отчетливи баси. Седнете на мястото което предпочитате, чуйте как звучи и ако не сте доволни, местете субуфера докато останете доволен от звука който чувате( съответно съобразявайки се с точка 1 при положение, че суба не е безжичен). Ако имате голямо семейство или често се забавлявате с приятели уверете се, че субуфера звучи добре и на другите места за сядане. Ако имате голямо пространство, което се опитвате да покриете с гладък, обхващащ бас и изглежда не можете да намерите добро място, което да дава идеалния звук – винаги можете да добавите втори субуфер, за да изравните звука.