Тонколоните – какво трябва да знаем ?
Тонколоните са частта от една система за озвучаване, който превръща електрическите сигнали записани на компактдискове, грамофонни плочи и други мултимедийни съдържания в звука който чуваме.
Те присъстват в почти всеки дом и имат дълбоко влияние върху нашата култура. Като цяло те са прости устройства, но изработването на качествена тонколона е сложен и продължителен процес.
Ще се опитаме да ви обясним какво ги различава една от друга и какво е предназначението на различните видове тонколони.
Какво е Звукът?
Тонколоните и по-специално говорителите в тях са разработени на принципа на слуховият апарат на ухото. Отвътре ухото има много тънко парченце кожна тъкан наричано тъпанче свързано с миниатюрни костици към нервните окончания. Бързи промени в налягането на въздуха са нещото, което кара тъпанчето да вибрира, а мозъка тълкува тези вибрации като звук.
Обектите произвеждат звук, който на свой ред произвежда въздушни вибрации (звука може да преминава през течности и твърди вещества, но въздухът е преносната среда в която идва ролята на слуха ни). Когато нещо вибрира, то движи въздушните частици около себе си и така се пренасят звуковите вълни.
Чуваме различни звуци с различна сила от почти всеки вибриращ предмет, а какво ще чуем зависи от:
- Честота на звуковата вълна. Колкото по бързо се променя налягането на въздуха толкова по-високи тонове чуваме и обратно колкото по бавни са тези промени толкова по-ниски са честотите
- Сила на звуковото налягане. Разликата в налягането определя колко силно ще чуем звука. Голямата амплитуда кара тъпанчето ни да прави по голям ход и ние възприемаме това като по-силен звук.
ТОНКОЛОНИТЕ
Тонколоните са основният елемент от всяка система, който определя качеството на звука. Качеството на звука е лично възприятие и е строго субективно според личните ви предпочитания. Най-добрата тонколона е тази която вие най-много харесвате. Когато прослушвате тонколони, задължително го направете с позната на вас музика. Тонколоните трябва да звучат естествено за ушите ви, да са с балансирани тонове, близки до музиката на живо и така, че да ви е приятно и след часове слушане на музика.
Всеки говорител в тонколоната се характеризира с няколко основни механични и електрически параметри.
Механични параметри:
- Размер – големината на конуса или на звуковъзпроизвеждаща трептенията мембрана. Размерът е най-често в инчове / “ / или еквивалента им в сантиметри.
Основните електрически характеристики са:
- Мощност – измерва се във ватове -W
- Честотен обхват – измерва се в херци – Hz,
- Чувствителност – измерва се в децибели dB
- Импеданс – измерва се в омове – Ohm или Ω
Мощността / Watt /е показател за натовареността на тонколоната. Както на усилвателите, така и на тонколоните много често се дават различни величини на мощността – максимална-Wmax, номинална-Wnom, пикова Wpmpo, рейтед Wrms и др. Основния параметър за мощност е RMS или Nominal, не пиковата мощност max. RMS e реалистична мярка за това с каква мощност тонколоните могат да се справят за дълъг период от време а не само за кратко.
Честотният обхват дава ясна представа за възможностите на тонколоната да излъчва определени честоти. Той се измерва в Hz при определена мощност. Човешкото ухо разпознава звуци между 17Hz и 20 000Hz. Именно чрез честотният обхват, говорителите се разделят на няколко групи
- Свръхнискочестотни – /subwoofer/субуфери -работещи в диапазона 20Hz – 200Hz
- Нискочестотни – /woofer/-работещи в обхвата 30Hz-1000-2000Hz
- Средночестотни – /midrange/- работещи в обхвата 300Hz-5000Hz
- Високочестотни – /tweeter/ – работещи в обхвата от 2500Hz до и над 25kHz
Чувствителността е ефикасността с която тонколоната преобразува мощността / watt / във звуково налягане / dB /. Тя се измерва при захранване на тонколоната с един ват мощност и се измерва звуковото налягане на разстояние 1 метър . Колкото по-висока е чувствителността на една тонколона, толкова по малка мощност ще е необходима за постигане на желаната сила на звука. В таблицата по-долу е показано, че разлика от 3dB в чувствителността, може да направи двойна разликата в необходимата мощност на усилвателя за постигане на едно и също звуково налягане.
Говорител |
Чувствителност |
Необходима мощност |
Говорител А | 85 dB | 100 watts |
Говорител Б | 88 dB | 50 watts |
Говорител В | 91 dB | 25 watts |
Импедансът е съпротивлението което говорителя оказва на усилвателя. Този параметър задължително трябва да е съобразен с този на усилвателя.
Импеданса се дава като фиксирана стойност (да речем 4 ома), но той варира в зависимост от честотата на входящия сигнал. Най често срещани са тонколони с импеданс 4 , 6 и 8 Ω.
Какви са другите фактори за постигане на качествен звук:
Корпусът. Почти винаги гледаме на корпусът на тонколоната, като на аксесоар в интериора, а той е от изключително значение за доброто възпроизвеждане. Качествената тонколона задължително трябва да е със солиден корпус, който да ограничава вътрешния резонанс. Най-често материалите за изработка на корпусите на тонколоните е МДФ, ПДЧ, алуминий или композитни материали, като се добавят и вътрешни оребрявания, които допълнително укрепват конструкцията.
Говорителите също се изработват от различни материали, като хартия, въглеродни влакна, пресована мед или алуминий, дори благородни метали и сплави. Имайте предвид, че различните материали възпроизвеждат звука по различен начин. Например, копринените високочестотни говорители възпроизвеждат меки и ненатрапчиви честоти, а металните произведат по-остър звук.
Друго нещо, което трябва да имате предвид е, че по-мощните магнити и по големите намотки ще осигурят по-голям контрол над говорителя, а ефекта ще е по-прецизен звук. Няма значение какво слушате- джаз, класика ,метьл, филмова музика или интензивни кино – специални ефекти ще може да чуете всеки детайл.
При изграждане на озвучителни системи се използват различни по големина и честотна лента тонколони.
В системите за домашно кино, предните лява и дясна тонколони в комбинация с централна, възпроизвеждат целия звуков спектър като се смесват с картината от филма и доставят по-реалистично и вълнуващо преживяване. Освен с възпроизвеждане на музикалните партитури, фронталните тонколони се справят с по-голямата част от специалните ефекти, които се движат между тях в синхрон с образите на екрана. И накрая, най-основното и важно предназначение на фронталните тонколони е да действат като ляв и десен стерео канал за слушане на музика. Именно в този случай е най-важно качеството на тонколоните.
В системите за домашно кино за фронтални тонколони може да използвате някой от следните три типа:
- Подовостоящи / Floor-standing / са най добрия избор, защото възпроизвеждат целия честотен диапазон и имат по-обемно звучене.
- Тонколони за стойки или за поставяне върху мебел / Bookshelf / не възпроизвеждат толкова ниски честоти и са не толкова пространствено ефективни, но също не са за пренебрегване.
- Централна тонколона, невъзпятия герой на системата за домашно кино. Когато гледате филм, централната тонколона възпроизвежда повече от 50% от саундтрака, в това число почти всички диалози. Тази тонколона е от решаващо значение за една добре балансирана система. Много важно е централната тонколона да се намира непосредствено под или над екрана, тъй като страничното му разположени значително ще наруши съраунд ефекта.
- Съраунд тонколоните / Surround / са тези които изграждат и възпроизвеждат заобикалящият звук в кино-саундтраците. Без тях не можете да имате пълноценна система за домашно кино
- Субуфер. Всеки филмов саундтрак има записан специален канал за ниски баси (известни също като ниско честотни ефекти, или LFE). Субуфера прави целия саундтрак по-обемен и по-реалистичен. Възпроизвежда специалните ефекти, като грохот или експлозии. Субуфера също е чудесен начин за обогатяване на звука при слушане на музика а също така разтоварва и усилвателя. Нискочестотните звукови вълни не са претенциозни за разпространение, така че имате голяма гъвкавост, когато става въпрос за разполагане на субуфера. Не забравяйте, че поставен в близост до стената или в някой ъгъл, субуфера може да увеличи въздействието на басите забележимо. Ако желаете не толкова натрапчив и по-прецизен бас ще се наложи да го преместите. За подробности прочетете нашата специализирана статия!
За изграждането на качествена система за домашно кино е задължително тонколоните звучат темброво еднакво, иначе когато имате преминаващи ефекти през тях ще звучат различно във всяка тонколона. Тонколоните трябва да бъдат от един производител и серия.
В заключение, избора на тонколони не е сложен, но е съобразен предимно с вашите изисквания и не на последно място, бюджет. При нас ще намерите тонколони на марките: Klipsch, Sonus Faber, PSB, Elipson, Magnat и други. Какъв тип тонколони ще изберете зависи от вашите лични вкусове и предпочитания но ако се затруднявате в избора си можете да разчитате на нас!
Все още няма коментар, споделете вашето мнение в полето за коментари по-долу!